logo mkshavirov
Zobrazit program

Informace o Kině Centrum

Havířovské Kino Centrum je po rozsáhlé rekonstrukci od 12. října 2012 opět v provozu. Slavnostní otevření kina proběhlo ve čtvrtek 11. října 2012 za účasti představitelů města, zhotovitele stavby a dalších mnoha hostů, které přišel pozdravit i herec Boleslav Polívka, hlavní představitel filmu Cesta do lesa (ten se v premiéře u příležitosti slavnostního otevření promítal).  Následný den byly opravené prostory představeny a „předány“ veřejnosti.  Havířovští tak dostali moderní multifunkční objekt s velkým a malým kinosálem, kinokavárnou, zábavním klubem a novými prostorami pro Městské informační centrum.

Provoz kina byl ve městě zahájen v roce 1967. Během svého více než čtyřicetiletého provozu si kino získalo mnoho příznivců. Radní Havířova v roce 2003 rozhodli řešit špatný technický stav této významné budovy celkovou rekonstrukcí, ta však byla kvůli nedostatku financí zahájena až v únoru 2011. To již byl projekt zařazen do Integrovaného plánu rozvoje města
a stavbu spolufinancovalo z dotace Regionálního operačního programu ROP NUTS II Moravskoslezsko.

Budova doznala rozsáhlých změn, i když některé prvky původní stavby zůstaly zachovány. Například mramorová podlaha ve foyeru kina nebo dominantní galerie s difuzorem. Z budovy ze 60. let vznikl moderní multifunkční objekt, jehož interiéry i exteriér odpovídá náročným požadavkům dnešní doby. Plášť kina je zkrášlen více než 800 metry čtverečními celoskleněné fasády. Vnitřní prostory kina jsou z velké části vybourány tak, aby místo jednoho kinosálu vzniklo více společenských prostorů pro širokou veřejnost. K dispozici je kinosál s 366 místy, malý kinosál pro 64 diváků, kinokavárna s plazmovými obrazovkami a zábavní klub. Autory nové budovy jsou architekti Josef Kiszka a Barbara Potysz.

Nové kino je vybaveno nejmodernější technikou jak pro klasickou, tak především pro digitální projekci ve formátech 3D filmů s vysokým rozlišením 4K. Kvalitní promítací plátno ve velkém sále je svými rozměry 14,6 x 6,2 čtvrtou největší promítací plochou v ČR. Plátno je parabolicky zakřivené, což výrazně zkvalitňuje filmový obraz.

Kino svým návštěvníkům nabízí všechny premiérové filmy vždy v termínu celostátní premiéry filmu. Havířovské kino hostilo u příležitosti uvedení vybraných titulů také tvůrčí delegace filmařů.

Nechybí filmová představení pro děti a také starší generaci. Jednou týdně promítá filmový klub, nejméně jednou měsíčně probíhají filmové přehlídky či profily slavných tvůrců.  Nedělní dopoledne je vyhrazeno filmovým pohádkám za výrazně nižší vstupné. Kino nabízí promítání všech žánrů, mezi nimiž jsou vyhledávány životopisné filmy slavných osobností. Zavedena je také novinka pro kina zatím výjimečná – zpravidla v dvoutýdenním cyklu probíhá promítání dokumentů různých formátů. Vždy alespoň jeden film denně je promítnut
v 3D verzi. Na programu jsou filmová představení školám od mateřských po střední v rámci projektu Kultura školám.

V sezóně 2013/2014 jsme zahájili spolupráci s MET (Metropolitní operou v New Yorku). Přímé přenosy oper jsou od sezóny 2014/2015 uváděny v téměř měsíčních intervalech. Nabídka je zpestřena také o přenosy z Královského baletu v Londýně.

Některé prostory kina slouží přednáškám, prezentaci firem a zajímavou nabídku má také kinokavárna.

Dokument režiséra Davida Vignera o rekonstrukci Kina Centrum