logo mkshavirov

FALSTAFF - přímý přenos z Pařížské opery

Zobrazit program
FALSTAFF - přímý přenos z Pařížské opery

Hudba: Giuseppe Verdi Dirigent: Daniel Oren,
Režie: Dominique Pitoiset,
Účinkují: Ambrogio Maestri, Artur Rucinski, Paolo Fanale, Raúl Giménez

Obsah:

“Čtyřicet let jsem toužil napsat komickou operu”. V roce 1890, kdy Verdi napsal tato slova, měl již za sebou dvojí loučení s kariérou skladatele – s operními kusy Aida a Otello. O půlstoletí dříve si vyzkoušel komediální žánr opera buffa v díle Jeden den králem, dílo však zcela propadlo. Během komponování navíc zemřela Verdiho žena a všeobecný krach zanechal skladatele v hluboké depresi. Snad díky pnutí zdolat nepřízeň osudu – neboli motivu, jenž je tak typický pro mnohé Verdiho opery – přiměl se skladatel vzít ještě jednou pero do ruky. Či jej snad k tomu přiměl Shakespearův magický stín? Nebo kvality libreta, které je dílem talentovaného Boita a inspirováno Shakespeareovým Jindřichem IV a Veselými paničkami Windsorskými? “Dobře se bavím...”, opakoval Verdi neustále během komponování Falstaffa. Skladatel sleduje eskapády zchudlého obstarožního rytíře-tlouštíka, který se marně snaží o roli svůdce žen a skončí zcela zlomený, ve špinavých neckách, ve vodách Temže. Na jeho tváři lze sledovat podobně nepřítomný, zasmušilý pohled, který tak dobře známe z Verdiho pozdních fotografií. Skladatel, jenž v době, kdy zkomponoval Falstaffa, dosáhl požehnaného věku 80 let, byl již ve své tvorbě osvobozen od zaběhnutých pravidel žánru a projevil nečekaný talent pro komediálno. Jednotlivé árie a duety se zde mísí v kontinuálním a bouřlivém, jednolitém hudebním rozmachu a činí z Falstaffa operní komedii, jež nemá obdoby a jež k nám i o století později promlouvá jazykem osvobozujícího smíchu.

Hrajeme v tyto dny:
DatumČasCenaSál

On-line prodej končí 30 minut před začátkem představení.  Zakoupené vstupenky nelze vrátit.


Legenda:3DPřístupnéOd 18 letOd 15 letOd 12 letTitulky Dabing Klub dokumentárního filmuFilmový klub

V případě naplnění kapacity malého sálu bude projekce přesunuta do velkého sálu - platí pro letní měsíce (červenec, srpen).

Slevy:Pondělní slevaSleva děti / studenti / senioři (20,- Kč/os.)Sleva pro 2 osoby (20,- Kč/os.)Sleva pro 3 a více osob (30,- Kč/os.)

Sleva pro senioryVstup volnýFlexi passy» Zobrazit podmínky pro získání slevy