logo mkshavirov

NOS (D.D.Šostakovič) - Metropolitní opera

Zobrazit program
NOS (D.D.Šostakovič) - Metropolitní opera

Opera Dmitrije Šostakoviče vznikla na motivy stejnojmenné povídky Nikolaje V. Gogola o groteskním dobrodružství úředníka při hledání svého zatoulaného nosu. V režii Williama Kentridge a pod taktovkou Pavla Smelkova se v hlavní roli představí barytonista Paul Szot.
Pavel Smelkov / William Kentridge
Paulo Szot (Kovaljov), Andrej Popov (Policejní inspektor), Alexander Lewis (Nos)

 

Vstupné 320 Kč, při zakoupení vstupenek na 5 a více přenosů je cena abonentní vstupenky 250 Kč. Sleva je podmíněna počtem představení, nikoliv počtem vstupenek. Vstupenky je nutné zakoupit najednou.

Obsah:

Rozverná hudba a výtvarně hýřivá scéna: operní unikát NOS Dimitrije Šostakoviče nadchne diváky přenosů z Met.

Již tuto sobotu.

„Není možné se nesmát, když vidíte po scéně běhat nos v životní velikosti v uniformě státního rady, a zoufalého byrokrata, jak po něm pátrá v kostele, v redakci novin, u zkorumpované policie", řekl Heleně Havlíkové v exkluzivním rozhovoru pro Lidové noviny brazilský barytonista Paulo Szot ztvárňující hlavní roli Kovaljova. „Diváci si užívají absurditu příběhu, kdy se nabubřelý Kovaljov z ničeho nic probudí bez nosu", nastínil Szot zápletku téměř nehraného Šostakovičova operního debutu, který vznikl na motivy povídky ruského klasika N.V. Gogola. Tento kritikou i publikem nadšeně přijatý kus uvidí diváci v českých kinech v sobotu 26. října v přímém přenosu z Metropolitní opery.

Operní unikát v režii vizuálního umělce
„Nevyčerpatelná energie a bezbřehá imaginace pomáhají vyniknout drze potrhlému Gogolově příběhu, na jehož základě opera vznikla, i radostné bujarosti Šostakovičovy hudby," napsaly v recenzi na obnovené uvedení Nosu na scéně Metropolitní opery New York Times. Do Metropolitní opery se titul úspěšně vrací po třech letech.
V současné době hrají tento vzácný kus pouze čtyři operní domy na světe. Kromě Met je Nos uváděn v Linzi, ve Vídni a v římském Teatro dell'Opera.
Inscenace v režii jihoafrického vizuálního umělce Williama Kentridge vznikla v koprodukci s Festival d'Aix en Provence a Opéra National de Lyon. Scéna Williama Kentridge překypuje výtvarnými nádapy, využívá sofistikovanou hru světel a stínů, statické i pohyblivé projekce, kombinuje herce a loutky. Za pozornost stojí také kostým Nosu, vyrobený technikou papier-mâché, v němž Gordon Gietz stráví většinu času na jevišti.

Vynikající hlas i charisma: Paulo Szot
Obsazení slibuje mimořádný zážitek. Brazilský barytonista Paulo Szot (Kovaljov), držitel prestižního ocenění Tony Adward z roku 2008 za roli v představení z Lincoln Center Theatre, je dominantou celé opery (stejnou roli zpívá v této sezoně také v Římě). Úspěšně se vypořádává s náročným pěveckým partem a v jeho podání je postava vysoce věrohodná: „Jeho přirozené charisma propůjčilo postavě zaskočeného Kovaljova potřebnou lidskost," napsaly New York Times, 2010. Tenorista Andrej Popov v roli Policejného inspektora a lyrický tenorista Gordon Gietz, představitel Nosu, jsou vyrovnanými partnery hlavní postavy. Oba v těchto rolích v roce 2010 debutovali na jevišti Metropolitní opery.

Zapovězená a znovuobjevená opera
Opera, kterou na motivy Gogolovy satirické povídky Šostakovič napsal ve věku pouhých 22 let, se při své premiéře roku 1930 v Leningradu setkala s nadšenou odezvou publika. O šest let později však Pravda uveřejnila nechvalně známý článek „Chaos místo hudby", na kterém se mimo jiné podílel i Stalin, a opera až do roku 1974 zmizela z ruských jevišť a upadla v zapomnění. U dnešních operních diváků se znovu setkává s výborným ohlasem. „Kde jinde by měl příběh Nosu rezonovat, než v naší zemi se silnou literární tradicí absurdity v díle Kafky nebo Havla. Kentridgova inscenace navíc podtrhuje komickou stránku patálií se zmizelým nosem," sdělila Malvína Řezáčová z Aerofilms.

Hrajeme v tyto dny:
DatumČasCenaSál

On-line prodej končí 30 minut před začátkem představení.  Zakoupené vstupenky nelze vrátit.


Legenda:3DPřístupnéOd 18 letOd 15 letOd 12 letTitulky Dabing Klub dokumentárního filmuFilmový klub

V případě naplnění kapacity malého sálu bude projekce přesunuta do velkého sálu - platí pro letní měsíce (červenec, srpen).

Slevy:Pondělní slevaSleva děti / studenti / senioři (20,- Kč/os.)Sleva pro 2 osoby (20,- Kč/os.)Sleva pro 3 a více osob (30,- Kč/os.)

Sleva pro senioryVstup volnýFlexi passy» Zobrazit podmínky pro získání slevy